Nie jest żadną tajemnicą fakt, że nikt z nas nie związuje się z jednym zakładem pracy na całe życie. Szczególnie ma to znaczenie, kiedy mówimy o rozpoczynaniu naszej kariery zawodowej. Zazwyczaj, okres ten rozpoczynamy w wieku 25 lat. Czasem może mieć on początek wcześniej.
Prawdą jest jednak to, że jeśli chodzi o pracę, musimy umieć napisać zarówno CV, list motywacyjny – które pozwolą nam znaleźć wymarzoną pracę, jak również – wypowiedzenie, które pozwoli nam z tej pracy odejść. Wypowiedzenie z pracy jak napisać nie jest oczywiste. Warto jest jednak wiedzieć, jakie są podstawowe zasady związane z tym, jak napisać poprawne wypowiedzenie z pracy. W poniższym artykule, znajdziecie państwo wskazówki dotyczące tego tematu.
Przede wszystkim – poznaj zasady
Zanim przystąpimy do pisania wypowiedzenia z pracy, musimy zorientować się, jaki obowiązuje nas okres wypowiedzenia. Wbrew pozorom, jest to kwestia kluczowa, jeśli chodzi o napisanie wypowiedzenia. W momencie, kiedy chcemy wypowiedzieć umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, jest to czynnik niezwykle ważny.
Jak wygląda proces pisania wypowiedzenia z pracy
Kiedy już poznamy zasady związane z okresem wypowiedzenia, możemy przystąpić do pisania naszego wypowiedzenia z pracy. Pierwszą i najbardziej zasadniczą kwestią jest to, ze pod żadnym pozorem nie powinniśmy pisać wypowiedzenia ręcznie. Musimy mieć na uwadze, że jest to oficjalne pismo, które składamy na biurko naszego pracodawcy. Najlepiej zatem napisać je na komputerze. Przyjmuje się, że najbardziej odpowiednią czcionką, którą zaleca się, jeśli chodzi o odpowiednie napisanie wypowiedzenia z pracy, jest Times New Roman, rozmiar 12. Nie oznacza to jednak, że całe wypowiedzenie musi być napisane taką właśnie czcionką.
Są pewne elementy, które muszą znaleźć się na wypowiedzeniu z pracy, które powinniśmy nie tylko napisać większym rozmiarem powyższej czcionki, ale też pogrubić je. To z całą pewnością sam zwrot „wypowiedzenie z pracy”, który umieszczamy na środku, mniej więcej w 1/3 wysokości kartki A4, licząc od góry. Co zatem znajduje się wyżej? W prawym górnym rogu, czcionką o rozmiarze 12, bez pogrubienia, powinniśmy zawrzeć nazwę oraz adres naszego zakładu pracy. Z kolei w lewym górnym rogu, znaleźć się powinny nasze dane osobowe – imię i nazwisko, adres, jak również stanowisko, jakie pełnimy w danej firmie. Poniżej słowa „wypowiedzenie”, winna się znaleźć treść właściwa naszego pisma.
Co powinno znajdować się w treści właściwej wypowiedzenia?
Jeśli chodzi o to, co powinniśmy zawrzeć, jeśli chodzi o właściwą treść wypowiedzenia, z całą pewnością są to wszelkie zwroty grzecznościowe. Cały czas musimy mieć na uwadze to, że jest to pismo oficjalne. Warto jest zatem użyć takich zwrotów jak:
– Zwracam się z prośbą
– Wnoszę o rozwiązanie umowy
– Proszę o uwzględnienie.
To jednak tylko niektóre zwroty grzecznościowe, które powinny zostać zawarte w naszym wypowiedzeniu. To, co także powinno się w nim znaleźć, to przyczyny, dla których decydujemy się na rozwiązanie umowy. W tym przypadku, nie należy ich wymyślać, tylko napisać prawdę. Pracodawca musi wiedzieć, co dokładnie jest powodem, dla którego nie chcemy już współpracować z jego firmą.
Zachowanie okresu wypowiedzenia, bądź jego pominięcie
Kolejnym ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o napisanie wypowiedzenia z pracy, jest zwrócenie uwagi na okres wypowiedzenia. W tym przypadku, mamy dwie możliwości. Możemy napisać wypowiedzenie z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia, jak również takie, które przewiduje jego zachowanie. W pierwszym przypadku, musimy jednak liczyć się z tym, że pracodawca może nie wyrazić zgody na rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Wszystko zależne jest od tego, jaka jest nasza pozycja w firmie i czy np. jesteśmy jedyną osobą na konkretnym stanowisku. To, co też jest kluczowe, jeśli chodzi o treść wypowiedzenia, to sformułowanie które brzmi : rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Co to znaczy – rozwiązanie umowy za porozumieniem stron?
Zwrot, o którym mowa, odnosi się przede wszystkim do tego, że wnosimy o to, aby rozwiązanie umowy zostało zaakceptowane przez pracodawcę. Nie chcemy konfliktu, wnioskujemy o pokojowe rozwiązanie naszej umowy o pracę. Być może wyda się państwu to mało istotne, niemniej jednak, w niektórych sytuacjach, użycie takiego sformułowania, może okazać się kluczowe.
Mając na uwadze wszystkie powyżej opisane wskazówki, z całą pewnością uda nam się napisać wypowiedzenie z pracy bez najmniejszego problemu.