Jeśli w pracy nam się nie podoba to nie ma, co czekać tylko trzeba stąd odejść. Zostawanie nie ma sensu, bo wiele prac jest takich, że człowiek mało zarabia i jeszcze się nie rozwija. To szkodzi nam, a nie pomaga, dlatego im wcześniej uda nam się odejść z takiej pracy tym lepiej dla nas.
To, dlatego trzeba będzie złożyć wypowiedzenie i napisać w odpowiedni sposób dokument, który będziemy wręczać pracodawcy. Chodzi o to, że jeśli pracowaliśmy długo w tej firmie to nie możemy odejść z dnia na dzień.
Wypowiedzenie umowy o pracę kiedy wręczyć
Trzeba sobie to uwzględnić i to też jest problemem, ponieważ pracodawca może chcieć nas zatrzymać najdłużej jak się da. Wtedy dojdzie do wypowiedzenia umowy o pracę w określonym czasie. Pracując dłużej ten czas będzie wynosił trzy miesiące. Jeśli pracujemy od kilku miesięcy to można odejść po dwóch tygodniach. Trudno szuka się pracy w ten sposób, bo jeśli znaleźliśmy pracę to chcemy odejść od razu, ale trzymają nas przepisy kodeksu pracy i trzeba ten okres odczekać.
Oczywiście, jeśli pracodawca zgadza się na ugodę i porozumienie stron to odchodzimy nawet jutro. Wszystko będzie zależne od tego, z kim współpracujemy i jakie mamy z pracodawcą stosunki. Jeśli są napięte to można mieć szczęście i odejdziemy jutro, ale pracodawca może nam zrobić na złość i wtedy odejdziemy dopiero za trzy miesiące. Jeśli będziemy chcieli odejść to się sami przekonamy jak to wygląda w praktyce. Lepiej żeby nam się to udało zrobić od razu.
Kiedy złożyć wypowiedzenie u swojego pracodawcy?
Najlepiej od razu po tym, kiedy dowiemy się, że można znaleźć lepszą pracę. Pamiętajmy o tym, że osoba, która nas chce zatrudnić nie będzie na nas zbyt długo czekać, bo chętnych na to stanowisko pracy jest wielu. Musimy również pamiętać o tym, że wypowiedzenie umowy musi być w formie pisemnej i to za potwierdzeniem. Nie można powiedzieć szefowi, że odchodzimy, bo nie ma to mocy prawnej i nie ma, co liczyć na to, że po okresie wypowiedzenia możemy odejść.
Pracodawca, który będzie uważać, że wypowiedzenie umowy nie jest zgodne z kodeksem pracy może podać nas do sądu pracy i wtedy cały ten okres oczekiwania i wypowiedzenia znacząco się wydłuży. W przypadku pracodawcy, który chce dać nam wypowiedzenie przepisy działają w ten sam sposób. Trzeba pilnować się kodeksu pracy, bo inaczej takie wypowiedzenie będzie nieważne. Jeśli my pracownicy przeprowadziliśmy się i szef nie ma tego w aktach to i tak wysłane na nasz adres wypowiedzenie jest wiążące.
Jeśli wypowiedzenie odbierze jakikolwiek dorosły członek naszej rodziny to jest uważane za doręczone. Jeśli pracodawca jest niezadowolony z pracy pracownika to trzymanie go na tym stanowisku nie ma sensu. Taka osoba może tylko szkodzić firmie, a przecież pracodawcę bardzo dużo kosztuje. Im wcześniej na jej miejsce zostanie przyjęty ktoś inny tym lepiej dla całej firmy i jej pracowników. Sytuacje mogą przydarzyć się bardzo różne, dlatego jedna i druga strona musi postępować zgodnie z prawem.
Tylko wtedy wszystko będzie załatwione tak jak trzeba bez konieczności wizyty w sądzie pracy. Szkoda na to czasu, bo takie sprawy ciągną się czasami latami i w żaden sposób nam się to nie opłaca. Lepiej pójść na ugodę i zmienić sobie pracę na lepszą niż mamy teraz. Pracy jest bardzo dużo, dlatego na pewno każdy znajdzie dla siebie takie miejsce, które będzie mu odpowiadało. Jeśli tak się nie stanie w następnym miejscu pracy to można szukać dalej i dalej. W gorszej sytuacji na dzień dzisiejszy są pracodawcy, ponieważ nie ma zbyt wielu chętnych pracowników do pracy.
Niektórzy od miesięcy szukają kogoś, kto chciałby się zająć pracą, jaką oferują. Oczywiście łatwiej jest znaleźć pracownika, jeśli dużo się płaci, dlatego jeśli ktoś przez rok nikogo nie znalazł to może niech sprawdzi, jakie dzisiaj są stawki i ile u innych taka osoba może zarobić. Jeśli nie wiemy jak powinna wyglądać taka umowa wypowiedzenia pracy to można gotowe wzory znaleźć w Internecie.
Oczywiście można to wszystko napisać odręcznie na kartce, ale na pewno taki gotowy wzór będzie wyglądał o wiele lepiej i warto się nad tym zastanowić. Tym bardziej, że ściągniecie całości nie zajmuje dużo czasu i będzie można bardzo szybko wręczyć pracodawcy wypowiedzenie. Jeśli coś będzie nie tak zapisane w wypowiedzeniu pracy to szybko się o tym dowiemy, bo pracodawca może to zgłosić albo nam albo od razu do sądu.
Lepiej dla nas byłoby gdyby takie sytuacje się nie zdarzały i gdybyśmy mogli rozstać się w zgodzie, a kto wie może kiedyś jeszcze do siebie wrócimy? Nigdy nie wiadomo jak dalej życie może się potoczyć.