Poszukiwanie pracy to czas, który czeka w życiu niemalże każdą osobę. Najpierw człowiek uczy się, zdobywa wiedzę teoretyczną, by przystąpić później do weryfikowania jej w praktyce. Edukacja zaczyna się tak naprawdę już od najmłodszych lat. Małe dzieci uczą się mówić, rozpoznawać twarze czy dźwięki. Później przychodzi okres przedszkolny i dzieci poznają liczby, litery, dni tygodnia czy miesiąca.
Tajemnicę przestają stanowić też godziny na zegarze. Po tym okresie każdy idzie do szkoły podstawowej. To okres intensywnego przyswajania wiedzy z zakresy języka ojczystego, obcego, matematyki czy przyrody i informatyki. Do niedawna uczeń po podstawówce kończył gimnazjum i szedł do szkoły średniej. Teraz jednak, w wyniku przeprowadzenia reform, po podstawówce od razu przechodzi się do zawodówki, technikum bądź liceum.
Wszystko w zależności od wyboru jednostki, z pomocą opiekunów bądź bez. Po skończeniu szkoły średniej ludzie sami decydują czy chcą iść już do pracy czy też edukować się dalej w szkołach wyższych. Co więcej, wybór studiów jako dalszej drogi wcale nie oznacza, że dana osoba musi zrezygnować w tym okresie z podjęcia pracy. Coraz częściej bowiem studenci dorabiają sobie już w okresie studiów. Należy podkreślić w tym momencie, że nie dotyczy to jedynie osób uczących się zaocznie.
Pracodawcy są skłonni układać grafiki studentom dziennym w taki sposób, aby mogli przyjść do pracy nawet na dwie bądź trzy godziny. Poza tym istnieje możliwość odpracowania w weekendy. Studenci często wybierają pracę w handlu czy usługach. Nieraz jednak podejmowany zakres obowiązków nie przypada im do gustu bądź nie są w stanie pogodzić zatrudnienia z nauką. Wtedy decydują się na porzucenie pracy i często stają przed problemem: wypowiedzenie umowy o pracę jak napisać. Tutaj z pomocą niejednokrotnie przychodzi internet.
Popularne przeglądarki proponują na wielu stronach specjalnie stworzone w celu pomocy pracownikowi, gotowe szablony wypowiedzeń. Warto zachować w tego rodzaju piśmie wszelkie aspekty formalne, takie jak dane pracownika, zwrot do pracodawcy czy data i miejscowość. W samym podaniu można też podać powód rezygnacji z pracy, ale nie jest to warunek konieczny. Tu istotne są jednak inne kwestie.
Pismo musi być przede wszystkim przekazane przełożonym w zgodzie z obowiązującym na umowie o pracę okresem wypowiedzenia. To ważne, bo pracodawca ma wtedy czas, żeby zaleźć inną osobę w miejsce rezygnującego. Nieraz jednak czekanie na rozwiązanie umowy jest niemożliwe, gdyż rezygnujący potrzebuje zrezygnować z pracy niemalże natychmiastowo. Można wtedy spróbować porozumieć się z pracodawcą, który pozwoli odejść bez żadnych konsekwencji. Co więcej, w takiej sytuacji zachowane zostaną dobre relacji między pracownikiem, a pracodawcą.
Warto w tym momencie odnieść się też do samego etapu szukania pracy. To czasem okres niezwykle nerwowy, gdyż nie zawsze udaje znaleźć się wymarzone zajęcie od razu. W okresie poszukiwań warto zadbać przede wszystkim o solidny grunt, jakim jest przygotowanie porządnego CV. Nieraz można pokusić się o list motywacyjny, którego oczekują niektórzy pracodawcy. Dobrze skonstruowane CV pokazuje nas w oczach przyszłego pracodawcy, jako osobę kompetentną i wiedzącą czego oczekuje.
Nie powinno z pewnością zawierać błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy stylistycznych. Nie warto też kłamać w tego rodzaju dokumencie, gdyż podczas rozmowy pracodawca szybko zorientuje się, że przeceniamy swoje umiejętności. Kwestia ta dotyczy też wypisywanych w CV zainteresowań. Jeśli nigdy nie wspinaliśmy się po górach, nie piszmy w CV, że wspinaczki górskie są naszą pasją.
Kiedy uda się już znaleźć wymarzoną pracę warto starać się utrzymywać dobre relacje z członkami zespoły, w którym działamy. Nie zawsze jest to jednak możliwe i nie zawsze konieczne. Jeśli dana osoba chce dalej pracować w wybranej firmie powinna starać się rozwijać swoje umiejętności po to, by móc awansować. Jeśli jednak nie spełnia się na danym stanowisku może prosić o przeniesienie.
Czasem jednak zabiegi takie nie pomagają i pracownik zmuszony jest do rozwiązania mowy o pracę, o czym była mowa już wcześniej. Tu jeszcze raz podkreślić należy dbałość o zachowanie kwestii formalnych, takich jak zwrócenie uwagi na obowiązujący okres wypowiedzenia. W trakcie poszukiwań kolejnej pracy należy zadbać o to, by warunki zatrudnienia były odpowiednio omówione i ustalone z przyszłym pracodawcą. Niedopowiedzenia prowadzą bowiem później do niezadowolenia obu stron i braku rozwoju pracownika, który przyczynia się do sukcesu firmy.