Wiele osób przynajmniej raz w życiu musiało zmierzyć się z koniecznością znalezienia pracy. Zatrudnienie pozwala na ustabilizowanie sytuacji finansowej, powinno być źródłem satysfakcji i pozwalać realizować pasje. Nie każda praca spełnia nasze oczekiwania, dlatego często podejmujemy decyzję o jej zmianie. Zdarza się, że tracimy posadę w wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa i likwidacji etatów.
Bez względu na przyczyny, brak pracy jest bardzo stresujący. Na niektórych stres działa motywująco i od razu rozpoczynają poszukiwania, inni nie wiedzą, jak to zrobić. Dlatego rozpoznanie wszystkich sposobów zdobycia pracy jest tak ważne. Przydaje się nawet wówczas, gdy nie znajdujemy się w tej trudnej sytuacji.
Planowanie
Najważniejsze jest opracowanie planu działania. Dobrze rozpisać go krok po kroku, by móc skutecznie realizować. Przede wszystkim należy określić swoje potrzeby i oczekiwania względem nowego zatrudnienia. Co chcielibyśmy robić, jakie obowiązki wykonywać. Czy ważniejsze jest dla nas wynagrodzenie, czy na przykład miejsce pracy lub atrakcyjny pakiet socjalny. Następnie należy zrewidować nasze doświadczenie zawodowe, kwalifikacje i umiejętności. Może warto skorzystać na przykład z kursów doszkalających.
Kolejnym krokiem powinno być zaktualizowanie swojego CV. Jest to niezwykle ważny dokument, stanowi podstawę zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, dlatego warto poświęcić mu czas. Przede wszystkim CV musi wyglądać profesjonalnie, odpowiadać obowiązującym standardom i spełniać wymogi pracodawcy. Powinno być kompletne pod względem informacji o nas, naszych kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, umiejętności oraz predyspozycji. Pamiętajmy, że strona wizualna jest równie ważna co zawartość merytoryczna. Więcej informacji przeczytasz w artykule „Najczęstsze błędy w CV – sprawdź czego się ustrzec”.
Poszukiwanie
Metod wykorzystywanych podczas poszukiwania pracy jest wiele. Najważniejsze jest umiejętne zorganizowanie działań. Pamiętajmy, że pracodawcy zamieszczają oferty pracy nie tylko za pośrednictwem Internetu. Korzystają także z lokalnej prasy, radia, branżowych czasopism czy specjalistycznych periodyków. Warto korzystać z porad i wskazówek, które znajdziemy w serwisach dedykowanych pracy. W serwisie aplikuj.pl przy okazji szukania ciekawych ofert pracy w Żywcu można zaznajomić się z przydatnymi artykułami na ten temat.
Inne opcje
Oferty pracy to nie wszystko. Warto pamiętać o roli tak zwanego marketingu szeptanego i poinformować przyjaciół i znajomych o tym, że szukamy pracy. Badania wykazują, że nawet połowa pracodawców chętniej zatrudni pracownika o niższych kwalifikacjach z polecenia zaufanej osoby, niż kandydata, którego nie zna. Warto systematycznie odwiedzać strony przedsiębiorstw. Bardzo często tam w pierwszej kolejności pojawiają się informacje o rekrutacji. Takie strony umożliwiają przesłanie dokumentów aplikacyjnych bezpośrednio do rekrutera. Ponadto dobrze mieć wiedzę na temat struktury firmy, produktów czy usług, które oferuje.
Media społecznościowe
Szukanie pracy za pośrednictwem mediów społecznościowych staje się coraz bardziej popularnym sposobem zdobycia angażu. Wykorzystanie sieci LinkedIn, Twitter i Facebook może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeżeli robi się to umiejętnie. Warto pamiętać, że rekruterzy często odwiedzają profile kandydatów i na podstawie publikowanych przez nich treści decydują o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. W mediach społecznościowych funkcjonuje wiele grup dyskusyjnych związanych tematycznie z rynkiem pracy. Są one doskonałym źródłem wiedzy na temat prowadzonych naborów w firmach, sytuacji na lokalnych rynkach pracy. Więcej na temat efektywności procesu naboru dowiesz się z polecanego artykułu.
Podczas poszukiwania pracy najważniejsze jest realizowanie wyznaczonych celów. Należy wykazać się motywacją do działania i pozytywnym myśleniem. Cierpliwość, konsekwencja w działaniu z pewnością zaowocują podpisaniem umowy o pracę.