Praca wypełnia niemalże połowę naszego życia. Mimo iż w teorii spędzamy w niej zazwyczaj te osiem godzin dziennie, nieraz zostajemy na nadgodzinach, zabieramy ze sobą pewne projekty do domu, a nawet podczas odpoczynku myślimy o czekających na nas obowiązkach. Doskonale o tym wiemy, dlatego próbujemy znaleźć dla siebie taką pracę, która dawałaby nam pełną satysfakcję i stabilizację.
Niejednokrotnie ją zmieniamy, za każdym razem musząc ponownie udać się na rozmowę kwalifikacyjną. Odpowiednie przygotowanie do takiego spotkania zwiększy nasze prawdopodobieństwo uzyskania zatrudnienia. Myślmy nie tylko o zdobyciu wielu informacji na temat samej firmy, ale też o swojej ogólnej prezencji, na którą każdy potencjalny pracodawca zwróci uwagę. Rozmowa o pracę jak się ubrać – musimy koniecznie rozważyć tę kwestię.
Estetyka to podstawa
Nie ma nic gorszego od niechlujnego wyglądu. Nawet najpiękniejsze stroje, które kupiliśmy za kilka tysięcy złotych w najmodniejszych salonach, na nikim nie zrobią dobrego wrażenia, jeśli nie będą estetyczne. Pognieciona koszula, wyglądająca niczym wyjęta prosto z kosza na pranie, niewielka plama na dekolcie czy przetarte mocno spodnie – to wszystko wpływa negatywnie na odbiór naszej osoby. Zadbajmy zatem o schludność swojego stroju. Na kilka dni przed spotkaniem wrzućmy wybrane rzeczy do pralki.
Jeśli którąś z nich zdarzy nam się raz jeszcze założyć, wypierzmy ją po prostu ręcznie. W dniu spotkania każdy element garderoby dokładnie wyprasujmy, szczególnie jeśli mamy zamiar ubrać na siebie garnitur, marynarkę bądź ubrania wykonane z cienkich materiałów.
Sprawdźmy, czy nie występują na nich żadne plamy czy nawet drobne zabrudzenia bądź czy ze spodni lub koszulek nie wystają żadne nitki (możemy je zawsze szybko przyciąć). Zadbajmy również o swoje obuwie, o którym często niestety zapominamy. Wyszorujmy je miękką szczotką, następnie myjąc je specjalnym preparatem. Osuszmy i sprawdźmy, czy na ich powierzchni nie pojawiły się żadne zacieki. Jeśli nie – spokojnie możemy je założyć.
Ogólne zasady
Inne zasady tyczą się mężczyzn, a zupełnie inne kobiet. Panowie zwykle nie mają problemów z wybraniem odpowiednich strojów na rozmowy kwalifikacyjne. Zakładają na siebie zwykłe garnitury – dopasowane marynarki oraz proste spodnie, dobierając do nich schludne i jednokolorowe koszule. Taki zestaw możemy urozmaicić krawatem bądź muszką, jeżeli firma, do której się wybieramy, jest wysoko postawionym przedsiębiorstwem, w którym podobne stroje pracownicy noszą na co dzień.
Uważajmy jednak, aby nie przesadzić z elegancją. Starając się o pracę w markowym sklepie odzieżowym, nie wypadniemy zbyt dobrze, przychodząc na spotkanie w prostym garniturze. W takim przypadku możemy sobie pozwolić na nieco większe szaleństwo – połączenie nietypowych barw czy zastosowanie nowoczesnych dodatków. Klasyczna marynarka zestawiona z lekko wytartymi dżinsami i eleganckimi butami zrobi na naszym potencjalnym pracodawcy świetne wrażenie.
Skoro inne zasady tyczą się kobiet, jeśli należymy do grona płci pięknej, musimy ubrać się nieco inaczej. Najbezpieczniejszym wyborem będzie klasyczna spódnica, koszula i buty na wyższym obcasie. Uważajmy jednak w szczególności na długość swojej kreacji. Miniówki zostawmy sobie na imprezy, a bardzo długie spódnice, mimo iż tak modne w tym sezonie, lepiej póki co odłóżmy wgłąb szafy.
Zdecydujmy się na ponadczasową klasykę.
Spódnica powinna przykrywać nam kolana, ale nie może ciągnąć się po ziemi. Najlepsza będzie ta z wysokim stanem – ukryje nasz większy brzuszek, wyrówna całą sylwetkę, zmniejszy widoczność boczków i zaprezentuje się bardzo estetycznie. Dopasujmy do niej prostą koszulę. Uważajmy na to, by miała ona przynajmniej mały rękawek, gdyż gołe ramiona nie są dobrze widziane na rozmowach kwalifikacyjnych.
Aby cała sylwetka nabrała lekkości, załóżmy na nogi buty na wyższym obcasie. Mogą to być ponadczasowe szpilki, ale tylko wtedy, jeśli naprawdę potrafimy na nich chodzić i nie wyglądamy w nich tak, jak gdybyśmy ubrały je po raz pierwszy w życiu.
Rozmowa o pracę jak się ubrać – wbrew pozorom nie jest to specjalnie skomplikowane zadanie. Wystarczy trzymać się pewnych zasad, aby na takich spotkaniach zawsze prezentować się estetycznie, schludnie i „na miejscu”.
Mając natomiast do wyboru dwa zestawy ubrań – jeden prosty, drugi bardziej oryginalny – ten pierwszy będzie na pewno lepszym wyborem. Mimo iż klasyka niektórym osobom wydaje się nudna, to ona zawsze i wszędzie doskonale się sprawdza, dlatego z nią nie da się popełnić gafy.