Wiosna w niektórych plantacjach zbóż ozimych to również czas zabiegów herbicydowych. Mogą to być zabiegi planowane i wykonywanie zgodnie z przyjętą strategią lub aplikacje wymuszone np. niezadowalającą skutecznością. Niezależnie od powodu regulacja zachwaszczenia powinna być wykonana przed zabiegiem grzybobójczym T1.
Co oznacza kompleksowe zwalczanie chwastów?
W zbożach ozimych wiosną mogą występować chwasty jednoliścienne i chwasty dwuliścienne. Jeżeli zabieg ma zwalczać oba wymienione typy chwastów, to jest określany mianem kompleksowego, a środki chwastobójcze herbicydami kompleksowymi. Do tej grupy zaliczane są również mieszaniny opryskowe rozwiązujące problem chwastów jedno i dwuliściennych. Na stronie https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/herbicydy–c-001013 dostępne są herbicydy, przy pomocy których można skutecznie usunąć chwasty.
Czy zastosowanie herbicydów kompleksowych zawsze jest konieczne?
Zabieg kompleksowy należy wykonać, jeżeli jest taka konieczność, czyli wskazuje na to lustracja polowa. Podczas której zaobserwowano szerokie spektrum chwastów, w tym miotłę zbożową. Jeżeli pole jest wolne od miotły zbożowej, także w niskich fazach rozwojowych to nie ma konieczności aplikacji herbicydów kompleksowych.
Zabiegi na konkretne gatunki chwastów
Umiejętność rozpoznawania gatunków chwastów, nawet w niskich fazach rozwojowych umożliwi dobór odpowiedniego produktu do zwalczanego gatunku. Pozwoli to na efektywne ekonomicznie i szybkie pozbycie się problemu. Do zwalczania przytuli czepnej można wykorzystać substancję czynną florasulam (herbicyd SunLight 50 SC) lub fluroksypyr (Nuke 250 EC). W przypadku chabra bławatka może być to tribenuron metylu lub chlopyralid.
Wiosenne kompleksowe rozwiązania
Niestety ciepłe i stosunkowo wilgotne jesienie powodują, że bardzo często wiosną jest konieczność zwalczania chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. Wówczas przydatne okazują się sprawdzone rozwiązania oparte o kilka substancji czynnych. Takim rozwiązaniem jest niewątpliwie SunPak, który zawiera zestaw herbicydów zwalczających najważniejsze chwasty występujące w zbożach ozimych, w tym także miotłę zbożową, chabra bławatka, mak polny, przytulię czepną, czy też uciążliwe samosiewy rzepaku ozimego.
Zaletą tego rozwiązania obok bardzo wysokiej skuteczności działania, jest także bardzo szerokie okno aplikacji. SunPak może być stosowany od ruszenia wegetacji aż do fazy liści flagowego (BBCH 37). Jednak właściwości substancji czynnych wchodzących w zestaw handlowy predysponują go do wczesnowiosennych zabiegów.