Wręczanie wypowiedzenia o pracę to nic przyjemnego, ale czasami zmuszają nas do tego warunki. Firma nie rozwija się najlepiej i nie zarabia na siebie, dlatego musimy ciąć koszty. W pierwszej kolejności oznacza to zwolnienia ludzi, których się zatrudnia. Nie wszystkim to się podoba, ale niestety prawa rynku takie właśnie są. Może też się tak zdarzyć, że pracownik zatrudniony na czas nieokreślony przestał być potrzebny na tym stanowisku. Zdarza się również tak, że pracownik przestał być wydajny i nie przykłada się do swoich obowiązków.
Niektórym osobom wydaje się, że skoro są na umowie na czas nieokreślony to już nie muszą niczego robić, bo pracodawca tej umowy z nimi nie rozwiąże. To nie do końca tak wygląda, dlatego zawsze i wszędzie trzeba się pilnować.
Kiedy wręczyć wypowiedzenie?
Trzeba najpierw zapamiętać, w jakiej formie można będzie takie wypowiedzenie dla pracownika przekazać. Dzisiaj nauczyliśmy się, że można to robić pocztą elektroniczną albo smsem, ale to nie jest zgodne z prawem, jakie obowiązuje w Polsce. Był nawet wyrok sądu, który wskazywał, że w grę wchodzi tylko wypowiedzenie w formie pisemnej. Nie wchodzi w grę również wypowiedzenie w formie ustnej, a zatem pracodawca musi się tego wszystkiego pilnować. Jeśli tego nie dopilnuje to może się spodziewać oddania sprawy do sądu, a wtedy to wszystko będzie się przeciągało.
Na pewno takiego rozwiązania żaden pracodawca nie chce, bo nie ma na to czasu. Jeśli chodzi o wypowiedzenie w formie elektronicznej to jest możliwe, ale tylko wtedy, kiedy będzie tam podpis elektroniczny, który jest zweryfikowany przy pomocy certyfikatu. Nie jest to wcale takie łatwe, na jakie wygląda, dlatego najłatwiej będzie wręczyć wypowiedzenie w formie pisemnej bezpośrednio pracownikowi. Nie zajmuje to dużo czasu, ale na pewno jest o wiele bardziej stresujące, dlatego wielu pracodawców chce tego uniknąć. Lepiej byłoby nie wręczać wypowiedzenia pracownikowi, ale nigdy nie wiemy jak dalej się życie potoczy i co tak naprawdę nas w przyszłości będzie czekać.
Okres wypowiedzenia
Mając umowę pracownik zawsze może liczyć na okres wypowiedzenia. Oczywiście okres wypowiedzenia zależny będzie od tego, jaka umowa jest zawarta. Najmniej korzystnie jest w przypadku umowy próbnej. Jeśli pracujemy nie więcej niż dwa tygodnie to okres wypowiedzenia wynosi trzy dni. Pracownicy pracujący na umowie próbnej więcej niż dwa tygodnie mają już tydzień na wypowiedzenie. Dla osób, które przepracowały na próbnej umowie trzy i więcej miesięcy mają dwa tygodnie wypowiedzenia.
Umowy na czas określony i nieokreślony zostały obecnie zrównane, jeśli chodzi o okres wypowiedzenia. Pracując mniej niż sześć miesięcy mamy dwa tygodnie wypowiedzenia. Jeśli jesteśmy na swoim stanowisku więcej niż pół roku to ten okres wydłuża się do jednego miesiąca. Dla pracowników, którzy w firmie pracują od minimum trzech lat okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. Trzeba dokładnie sprawdzać te przepisy, bo mogą się zmieniać, a my chcemy wiedzieć, co dokładnie nam przysługuje. Chodzi tutaj o pracodawców jak i o pracowników.
Data zakończenia umowy
Data będzie ustalana tylko w dniach rożnych oraz w miesiącach. Bardzo ważne będzie przeczytanie, co na ten temat mówi kodeks pracy, bo wszystko będzie wtedy zgodne z prawem, jakie w Polsce obowiązuje i żadna ze stron nie będzie miała roszczeń do siebie. Nie ma sensu chodzić ze wszystkim do sądów skoro można w tak łatwy sposób to sprawdzić. W naszym kraju często prawo pracy się zmienia, dlatego warto w Internecie tuż przed napisaniem wypowiedzenia dla pracownika wszystko sprawdzić.
Wtedy wiemy, co nam przysługuje, bo mamy pewność, że pracownik, który jest niezadowolony z wypowiedzenia również będzie chciał to wszystko sprawdzić. Jeśli cokolwiek będzie nie tak jak trzeba to szybko się o tym dowiemy i może nas to kosztować sporo stresu, a przecież takiego rozwiązania chcemy uniknąć.
Kodeks pracy jest dostępny w Internecie, dlatego każdy w łatwy sposób może to wszystko sprawdzić. Wypowiedzenie nie jest niczym przyjemnym, ale skoro nie ma sensu dalej współpracować to trzeba pracownikowi dać szanse na znalezienie lepszej pracy.
Nie współpracujemy z kimś, kto nie jest w stanie dać nam zarobku. Nie ma znaczenia czy taka osoba jest zatrudniona na czas określony czy nieokreślony to kończymy umowę i każdy idzie w swoją stronę. Tak to wygląda w wielu firmach w całym kraju. Jeśli damy pracownikowi wypowiedzenie w odpowiednim momencie i w odpowiedniej formie to zakończymy bardzo szybko współpracę bez żadnych problemów.