Jak się robi czekoladę

Sposób powstawania czekolady jest dość złożony i czasochłonny. Można znaleźć dowody, że czekolada (a raczej kakao) była wytwarzana już prawie 4 tysiące lat temu. Przełom w jej produkcji nastąpił w 1828 roku, kiedy to holender Konrad Jan van Houten wynalazł prasę do czekolady.

Trudna uprawa kakaowca

Tworzenie czekolady zaczyna się od uprawy kakaowca. Bardzo ważna jest ich odpowiednia jakość, gdyż ziarna kakaowca w zależności od uprawy mogą smakować naprawdę różnie. Niektóre mają posmak cytrusów, bananów, orzechów, a nawet kawy. Dlatego dla każdego producenta czekolady ważne jest, aby każdy kakaowiec (z którego ziarna są potem zamieniane na kakao) wyznaczał ten sam lub podobny smak.

Tworzenie czekolady w fabryce czekolady

Pierwszym etapem w produkcji czekolady jest miksowanie miazgi kakaowej z cukrem, mlekiem i tłuszczem. Właśnie na tym etapie, w zależności od dodanej ilości cukru i mleka, powstaje czekolada gorzka lub mleczna.

Następnie połączone składniki trafiają do specjalnego urządzenia służącego do walcowania. W wyniku procesu walcowania powstaje tak zwany prósz, czyli masa czekoladowa o sypkiej konsystencji.

Następnym etapem jest konszowanie. Ten proces trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Konszowanie to w skrócie bardzo długie i powolne mieszanie czekolady w celu zemulgowania składników masy czekoladowej i odparowania nadmiaru wody. To właśnie podczas konszowania masa czekoladowa uzyskuje charakterystyczny, intensywny smak, który jest pozbawiony goryczy i lekkiej kwasowości, którym charakteryzują się ziarna kakaowca.

Ostatni etap do przelanie powstałej masy do maszyny do temperowania czekolady. Temperowanie to proces naprzemiennego chłodzenia i podgrzewania masy. Ten zabieg zapewnia masie czekoladowej połysk, gładką powierzchnię oraz odpowiednią łamliwość.

Formowanie czekolady — tak właśnie tworzą się słodycze!

Po wytworzeniu się masy czekoladowej następuje formowanie jej w najróżniejsze kształty. Taką masę można uformować w klasyczny blok czekoladowy. Również na tym etapie oblewanie czekolady, czyli zalewanie ciastek, czy innego nadzienia masą czekoladową. Można również przelać masę czekoladową do specjalnych depozytorów do czekolady, które służą do nadziewania czekolady najróżniejszymi słodkimi nadzieniami.

Dzięki temperowaniu i konszowaniu masa czekoladowa jest niezwykle plastyczna, a jednocześnie po wystygnięciu zachowuje nadany kształt. To właśnie dzięki tym właściwościom, możliwe jest tworzeniu tylu wymyślnych słodyczy z czekolady.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here