Czeka Cię kupno mieszkania na rynku wtórnym? Chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, takich jak np. zadłużona nieruchomość? Warto przed podpisaniem umowy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które pomogą Ci bezpiecznie zrealizować transakcję.
Odwiedź mieszkanie przynajmniej dwa razy
Ważne jest, aby dokładnie obejrzeć nieruchomość. Weź pod uwagę nie tylko piękny widok za oknem oraz metraż i układ pomieszczeń. Dowiedz się, kto mieszkał wcześniej i dlaczego w ogóle mieszkanie jest wystawione na sprzedaż. Spytaj, kiedy był ostatni remont i czy np. zostały wymienione instalacje wodno-kanalizacyjne. Pomoże to w oszacowaniu dalszego wkładu finansowego w mieszkanie. Jeśli kupujesz mieszkanie w wieżowcu, sprawdź, jaki jest stan dachu oraz docieplenia (aby oszacować koszt za ogrzewanie) i spytaj np. czy działa zsyp. Jeśli tak – jest większa szansa na pojawienie się insektów i będziesz musiał postawić na dodatkowe zabezpieczenia. W dodatkowych nakładach finansowych mogą pomóc np. pożyczki przez Internet.
Dokumentacja przede wszystkim
Zanim podpiszesz jakiekolwiek dokumenty związane z transakcją, dokładnie sprawdź mieszkanie pod względem formalnym. Pierwszą ważną sprawą jest wpis w księdze wieczystej, który powinieneś dokładnie skontrolować. Drugim istotnym dokumentem jest pismo ze spółdzielni, w którym wyraźnie jest zaznaczone, że mieszkanie nie jest obciążone zaległościami w opłatach czynszu. Dokument powinien zostać Tobie przedstawiony przez właściciela. Poproś także o zaświadczenie o braku zameldowanych lokatorów. Taka informacja powinna znaleźć się także w umowie kupna-sprzedaży.
Formalności? Pomoże pośrednik
Jeśli boisz się, że nie dasz rady sprawdzić wszystkich dokumentów lub nie dostaniesz odpowiedzi na wszystkie pytania, lepiej zgłoś się do biura nieruchomości. Pośrednik pomoże w zdobyciu dokumentacji oraz dokładnemu ich sprawdzeniu. Możesz poprosić go także np. o wykaz opłat za mieszkanie ze spółdzielni, aby oszacować koszty mieszkania. Pośrednik będzie działał obiektywnie, zależy mu zarówno na Twoim bezpieczeństwie, jak i sprzedającego. To także doskonałe źródło informacji o nieruchomości, nie tylko ze strony sprzedawcy, ale także właśnie spółdzielni. Opłata za pośrednictwo jest dosyć spora, ale warto ją przemyśleć pod kątem bezpieczeństwa zakupu. Jeśli nie myślałeś o dodatkowych finansach, warto wziąć pod uwagę pożyczki przez Internet.
Bezpieczniej u notariusza
Warto podpisać umowę przedwstępną w postaci aktu notarialnego. Dzięki temu, podejście do transakcji okaże się bardziej profesjonalne. W umowie przedwstępnej musi być zawarty protokół, w którym uwzględnia się wyposażenie oraz stan techniczny mieszkania. Jeśli jest jeszcze coś do zrobienia ze strony sprzedającego, np. wymiana niedziałającej klamki, także jest to wpisane do protokołu. Dzięki temu, masz pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik do momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Często pośrednicy mają kontakt do sprawdzonego i zaufanego notariusza. Usługi są odpłatne, jeśli nie brałeś pod uwagę dodatkowych kosztów obejmujących kupno mieszkania, mogą pomóc pożyczki przez Internet. Ostateczną wersję umowy musisz dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy postanowienia z umowy przedwstępnej zostały spełnione. Jeśli bierzesz kredyt na mieszkanie, pamiętaj o podpisaniu umowy kupna-sprzedaży dopiero po zawarciu umowy kredytowej.