Praca policjanta jest specyficzna i tacy sami muszą być kandydaci, którzy zapragnęli zacząć swoją przygodę w Policji. Nie każdy powinien podchodzić do testów, gdyż są one bardzo wymagające. Zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym.
Praca w Policji to wielkie wyzwanie
Każda osoba kandydująca na to stanowisko musi zdawać sobie sprawę z kilku ważnych rzeczy, które definiują idealnego kandydata na to stanowisko.
- Stres to nieodłączny element tego zawodu. Każdego będziesz natykał się na trudne sprawy, często bez rozwiązania, które zadowoliłoby obie strony sporu. Morderstwa, gwałty i samobójstwa to codzienność w pracy. Musisz to tego przywyknąć, inaczej możesz popaść w głęboką depresję. Kandydat musi być odporny na stres i potrafić radzić sobie w nerwowych sytuacjach.
- Poczucie obowiązku i chęć niesienia pomocy obywatelom to mocna karta przetargowa w trakcie rekrutacji. Komisja docenia zaangażowanie i mocne uargumentowanie swojej kandydatury do Policji.
- Opanowanie to podstawowa cecha dobrego policjanta. Funkcjonariusz nie może reagować impulsywnie, za to musi panować nad sytuacją i rozsądzić spór bezstronnie, jako pracownik służby mundurowej.
Jeżeli czujesz, że nadajesz się do tej pracy – APLIKUJ! Egzamin do Policji zweryfikuje, czy rzeczywiście powinieneś pracować w tym zawodzie.
Cztery etapy egzaminu do Policji. Jak wyglądają?
Sprawność fizyczna i umysłowa, odporność psychiczna i wysoka tolerancja stresu. Te cztery cechy definiują wzorowego kandydata do pracy w Policji. Przed każdym kandydatem stoi wielkie wyzwanie, w postaci czterech etapów egzaminu. Każdy etap jest osobno punktowany, a od finalnej sumy zależy czy zostaniesz przyjęty w szeregi Policji.
- TSO, czyli Test Sprawności Fizycznej
Sprawność fizyczna to jedna z kluczowych cech, jaką powinien móc pochwalić się każdy wzorowy policjant. Jeżeli nie potrafisz dogonić złodzieja lub skutecznie obezwładnić napastnika, to nie powinieneś kandydować do Policji. Dla bezpieczeństwa własnego i obywateli państwa.
Egzamin odbywa się na zasadzie toru przeszkód, który musicie pokonać w określonym limicie czasowy – 1 minuta i 41 sekund. To maksymalny czas w jakim możecie ukończyć egzamin fizyczny i otrzymać zaliczenie z tego etapu.
Na egzaminie musicie wykonać sześć ćwiczeń: bieg wahadłowy – „po kopercie”, rzut piłką lekarską na odległość, przewroty w tył i w przód, „brzuszki”, ćwiczenia na ławce gimnastycznej i przenoszenie 28-kilogramowego manekina.
- Test Wiedzy Ogólnej
Zakres wiedzy, która musisz pozyskać obejmuje funkcjonowanie władzy w państwie oraz ustawy regulujące pracę Policji. Poza tym musisz przygotować się na pytania m.in. z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie publicznym i wykorzystania broni palnej.
Każdy arkusz to 40 pytań, na które możesz udzielić tylko jednej odpowiedzi – A, B, C lub D.
- Policyjne testy psychologiczne
Psychotesty do Policji to sprawdzian inteligencji, zdolności logicznego myślenia i jednoczesnej zobrazowanie osobowości kandydata. Dzieli się na trzy etapy:
- Test określający inteligencję i logikę myślenia kandydata;
- Test psychologiczny – określenie osobowości i schematów działania w określonych sytuacjach;
- Rozmowa podsumowująca testy z psychologiem, który zweryfikuje i przedyskutuje z kandydatem udzielone na testach odpowiedzi.
- Rozmowa kwalifikacyjna lub „wywiad zorganizowany”
Nie bez powodu ten etap jest ostatni w kolejności. Po wyczerpujących egzaminach poprzedzających, przyszedł czas na najtrudniejszą część. Każdy kandydat zostanie poddany „przesłuchaniu”, gdzie dwuosobowa komisja zadaje różne pytania. Mają w tym jeden cel – zestresować kandydata i obserwować jak reaguje w takich sytuacjach.
Jaka jest recepta na zaliczenie egzaminu? Przede wszystkim nie okazywać emocji i składnie odpowiadać na wszystkie pytania.