Rynek pracy bywa wymagający – aby otrzymać pracę, należy posiadać odpowiedni zestaw cech poszukiwanych przez pracodawcę. Jednak trzeba pamiętać, że bardzo istotna jest prezencja. To, jak siebie przedstawimy, ma niekiedy decydujący wpływ na to, czy otrzymamy posadę, o którą się ubiegamy. Warto odpowiednio zaplanować swoje poszukiwania, ale też zbyt długo nie zwlekać z wysyłaniem dokumentów aplikacyjnych.
Od czego zacząć poszukiwania pracy?
Przede wszystkim od przeszukania ofert i stworzenia odpowiedniego CV. Jeśli poszukujemy pracy w danym zawodzie, to jedno cirruculum vitae będzie wystarczające. W przypadku aplikowania na skrajnie różne stanowiska, warto przygotować kilka CV, które będą odpowiednio wypunktowywały pożądane przez pracodawcę cechy. Należy się wzbraniać przed wysyłaniem jednego listu motywacyjnego do każdej firmy. Nie robi to dobrego wrażenia na pracodawcach, gdyż kandydat prezentuje się, jako osoba zdesperowana, która wysyła swoje dokumenty hurtowo, bez zapoznania się z oczekiwaniami.
Jak powinny wyglądać dokumenty aplikacyjne?
CV w przypadku standardowej osoby nie powinno być dłuższe niż na jedną stronę. Jeśli mamy wyjątkowo bogate doświadczenie, możemy je napisać na 2-3 strony. Jednak należy pamiętać, że powinno to dotyczyć istotnych miejsc pracy. Jeśli często zmieniamy pracę lub podejmujemy krótkie umowy o dzieło, warto rozważyć napisanie CV funkcjonalnego. Poza doświadczeniem należy wypunktować ukończone szkoły (szkoła średnia, studia, studium czy studia podyplomowe).
Ważne również będą ukończone kursy i szkolenia. Pracodawca zainteresuje się również naszymi umiejętnościami – może to być na przykład obsługa komputera, obsługa urządzeń biurowych czy wiedza na temat zarządzania zespołem. Nie można zapomnieć o wymienieniu języków, którymi się posługujemy w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Należy też zaznaczyć, na jakim poziomie opanowaliśmy dany język. Dodatkowo można napisać o swoim hobby i zainteresowaniach – dobrze, jeśli są spójne ze studiami, ale też nie zbyt poważne.
Jeśli chodzi o list motywacyjny, to powinien być on pisany osobno do każdej aplikacji. Wyjaśnienie dlaczego ubiegam się o pracę jest o wiele łatwiejsze, jeśli dotyczy konkretnego stanowiska i konkretnej oferty. List powinien pokazywać, że jesteśmy stworzeni do pracy na danym stanowisku. Jeśli wśród wymagań jest punktualność, możemy potwierdzić ją opierając się na poprzednich doświadczeniach – być może mamy w swoim dorobku pracę od wczesnej pory, a nasz pracodawca był z nas zadowolony i może wystawić referencje?
Innym przykładem może być dobra organizacja własnej pracy. Jej potwierdzeniem może być np. praca freelancera, praca zdalna itd. Najważniejsze jest zaprezentowanie się przy wykorzystaniu doświadczeń, które posiadamy, nie można przekłamywać informacji zawartych w CV.
Co w przypadku braku dużego doświadczenia?
Należy pamiętać, że każdy kiedyś zaczynał i nie zniechęcać się. Wysłanie dokumentów wiele nas nie kosztuje, a być może się opłaci. Czasami pracodawcy zwracają uwagę na szczegóły. Może im również zaimponować nie tylko nasze doświadczenie, ale entuzjazm i zapał do pracy. Dlatego warto włożyć całe swoje serce w napisanie dobrego listu motywacyjnego. Warto też pamiętać, że sytuacja na rynku pracy stale się zmienia i w tej chwili jest bardzo dobry moment zarówno na znalezienie swojej pierwszej pracy, jak i zmianę zatrudnienia. Jeśli chcemy się przebranżowić, warto rozważyć przebycie jakiegoś kursu z danej dziedziny. Możemy również wspomnieć o przeczytanych książkach, tak aby pokazać, że orientujemy się w temacie. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest już połową sukcesu. Warto się również i do niej przygotować.
Jak się przygotować do spotkania z pracodawcą?
Czasami mamy do czynienia ze spotkaniami jednoetapowymi, innym razem są to wieloetapowe rozmowy. Za każdym razem jednak trzeba przygotować się do odpowiedzi na temat swoich mocnych i słabych stron oraz poprzeć je przykładami z poprzednich prac. Pracodawca może sprawdzić prawdomówność kandydata, nie mówmy więc, że interesujemy się historią starożytną, jeśli nic na ten temat nie wiemy. Zapoznajmy się też z działalnością firmy – niewiedza na temat tego, czym zajmuje się dana firma, może nas wiele kosztować. Możemy również zostać zapytani o nasze oczekiwania finansowe.
Co przeszkadza w zdobyciu pracy?
Poza brakiem doświadczenia na wymagające stanowiska główną przeszkodą w naszych poszukiwaniach jest stres. Warto więc upewniać się w przekonaniu, że to my jesteśmy odpowiednimi kandydatami.