Zarówno banki, jak i prywatne firmy pożyczkowe mają bardzo rozbudowana ofertę produktów finansowych. Możemy wybierać spośród pożyczek i kredytów na różne cele np. na zakup samochód, budowę domu czy też bieżące wydatki. Wiele osób, które nie mają zbyt dużej wiedzy z zakresu bankowości, używają ze sobą zamiennie słowa kredyt oraz pożyczka. Niestety jest to błąd i warto wiedzieć, czym różnią się od siebie oba te produkty. Zobacz, co warto wiedzieć o pożyczce gotówkowej i czym różni się ona od kredytu gotówkowego.
Czym jest pożyczka gotówkowa?
W udzielaniu pożyczek gotówkowych specjalizują się firmy z sektora pozabankowego. Takiego produktu nie otrzymasz w banku, a sposób udzielania pieniędzy różni się trochę od tego, z czym można spotkać się w tradycyjnym banku. Parabanków, bo tak również są nazywane te firmy, nie obejmuje prawo bankowe ani Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Na ten moment, w naszym kraju istnieje wiele tego typu instytucji, a ich oferta jest naprawdę duża. Warto jednak wiedzieć, że pożyczka gotówkowa jest zazwyczaj droższa niż tradycyjny kredyt, udzielana jest na krótszy czas oraz na mniejszą kwotę.
Plusem pożyczania pieniędzy w firmie pożyczkowej jest to, że nawet mając złą zdolność kredytową mamy szanse na pieniądze. Jest tak, ponieważ pracownicy takiego miejsca liberalniej podchodzą do oceny zdolności kredytowej swoich klientów. Cały proces udzielania pożyczki jest też maksymalnie uproszczony, przez co cała procedura jest sprawna i szybka.
Czym różni się pożyczka gotówkowa od kredytu gotówkowego?
Tak jak już wspomnieliśmy dużą różnicę stanowi podejście obu tych instytucji do oceny zdolności kredytowej oraz ilości formalności. W banku jest ich zdecydowanie więcej, a zdolność kredytowa jest badana bardzo dokładnie – szczególnie jeśli w grę wchodzą duże kredyty. Jeśli chodzi o pożyczki gotówkowe https://splatakredytow.pl/pozyczka-gotowkowa/, to można je z łatwością otrzymać nawet przez internet posiadając jedynie ważny dowód osobisty i wypełniając odpowiedni formularz. Firmy pożyczkowe najczęściej nie wymagają ukazania zaświadczenia o dochodach, wyciągów z banku z ostatnich miesięcy oraz innych dokumentów, które w banku mogłyby okazać się niezbędne.
W banku spotkamy się ze zdecydowanie większą ilością formalności, a chcąc otrzymać wysoką sumę, trzeba być gotowym nawet na kilkutygodniowe przygotowania. Bank za każdym razem sprawdza BIK, aby upewnić się, czy klient nie jest zadłużony. Do tego sprawdzana jest też baza dłużników, a osoba, która się w niej znajduje, może mieć małe szanse na to, aby otrzymać pieniądze.
Koszty kredytu i pożyczki
Pożyczając pieniądze w parabanku, trzeba mieć na uwadze to, że zazwyczaj wiąże się to z ryzykiem dla pożyczkodawcy. Instytucja, która nie sprawdza lub bagatelizuje złą zdolność kredytową klienta oraz wpisy w bazie dłużników musi liczyć się z tym, że może nie odzyskać pieniędzy. Z tego względu, aby się zabezpieczyć, ustala ona wyższy koszt całkowity takiego zobowiązania. W grę wchodzą bardzo wysokie prowizje, odsetki i opłaty dodatkowe.
Banki nie mają możliwości pobierania tak wysokich opłat, dlatego dokładniej sprawdzają zdolność kredytową klientów. Ma to na celu zabezpieczenie się przed niepowodzeniem transakcji. Plusem jest jednak to, że kredyty są tańsze niż pożyczki i bardziej opłaca się je wziąć, jeśli ktoś posiada dobrą zdolność kredytową.
Zawsze jednak warto sprawdzić dokładnie każdą umowę przed jej podpisaniem. Zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej można znaleźć mniej i bardziej atrakcyjne oferty.