Wielu przedsiębiorców zmaga się z problemem znalezienia odpowiedniego biura do wynajęcia. W dzisiejszych czasach bardziej opłacalne jest szukanie miejsca na wynajem niż inwestowanie w zakup lokalu a nawet całego budynku. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich przedsiębiorstw, których dochody nie są na tyle imponujące, aby generować niepotrzebnie wydatki. Wynajem staje się nieco bardziej skomplikowany w przypadku, gdy jest konieczny remont.
Lokal do przebudowy
Nie wszystkie biura do wynajęcia spełniają oczekiwane przez najemcę standardy. W wariancie idealnym lokal nie wymaga żadnej ingerencji. Dobrze jest również wtedy, gdy do poprawienia jego wyglądu wystarczy niewielkie odświeżenie wnętrza. Bywa, że lokal należy wyremontować. Przy niektórych rodzajach działalności gospodarczej oznacza to nawet całkowicie nowej aranżacji. Wynajmując biuro wszystkie tego typu inwestycje muszą być ściśle uzgodnione z właścicielem obiektu. Umowa zwykle dokładnie precyzuje, w jakim zakresie mogą przebiegać prace tego typu. Jednak zanim pojawi się w biurze ekipa remontowa, warto jeszcze raz spojrzeć w zapisy, które sygnalizowaliśmy własnym podpisem. Mogły nam umknąć ważne podpunkty, przydatne chociażby w czasie remontu.
Koszty właściciela
Remont remontowi nierówny. Za najważniejsze prace finansowo odpowiada właściciel lokalu lub budynku. Należą do nich wszystkie te czynności, które są związane z funkcjonalnością lokalu. To na przykład remont elewacji, wymiana instalacji, okien, dachu czy też prace ociepleniowe. Takie inwestycje znacznie podnoszą standard biura do wynajęcia, dlatego można się spodziewać, że koszty remontu zostaną uwzględnione w podwyżce comiesięcznego czynszu. Jeśli chodzi o remont wynajmowanego lokalu, jego koszty spadają na wynajmującego. To między innymi czyszczenie lub malowanie ścian, zmiany aranżacyjne. Dotyczy to zwłaszcza prac, które nie są konieczne. Jeśli na przykład wszystkie ściany są pomalowane na biało, ale wynajmujący chce zmienić kolor, nawiązując do logo firmy, wyłącznie on ponosi koszty tych zmian.
Nie wszystko do wymiany
Biura do wynajęcia nie są lokalami, w których mamy nieograniczone możliwości, dotyczące dysponowaniem wnętrzem. Jeśli wynajmujemy przestrzeń na jakiś czas, nie możemy jej zbyt mocno modyfikować. W przeciwnym razie wynajmujący przed podpisaniem kolejnej umowy najmu będzie zmuszony do poniesienia sporych kosztów w celu przywrócenia biura do w miarę uniwersalnego wyglądu. Nieporozumienia dotyczące tej kwestii zwykle są efektem pobieżnie przeczytanej i szybko podpisanej umowy. Pojawiają się na przykład wtedy, gdy firma jest biznesem franczyzowym. Umowa tego typu często wymaga wizualnego dostosowania lokalu do jednolitej koncepcji. Dlatego warto jeszcze przed podpisaniem dokumentów, stwierdzających wynajem doprecyzować szczegóły.
Jeśli nie chcemy mieć problemów z ewentualnymi pracami we wnętrzu lokalu, warto szukać takie biura do wynajęcia, w których nie ma konieczności nanoszenia jakichkolwiek poprawek.