Jednoosobowa spółka z o.o. – co warto o niej wiedzieć?

0
2007

Czy wiesz, że spółka z ograniczona odpowiedzią może być wieloosobowa, ale również jednoosobowa? Warto również wiedzieć, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest nazywana spółką kapitałową. Oznacza to, że sercem spółki jest jej kapitał zakładowy, a nie wspólnicy. Z tego powodu niekiedy zdarza się, że to jedna osoba posiada wszystkie udziały w spółce.

W przypadku jednoosobowej spółki z o.o. jej funkcjonowanie uregulowane zostało przez Kodeks spółek handlowych. To forma prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki której możesz posługiwać się marką spółki oraz płacić niższe podatki, a co najważniejsze – jesteś jedynym wspólnikiem.

Kto może być właścicielem jednoosobowej spółki z o.o.?

Każdy, kto po prostu założy lub kupi wszystkie udziały w spółce z o.o. po zarejestrowaniu, może stać się jej właścicielem. Jest jeszcze jedna opcja i polega ona na przekształceniu dotychczasowego przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest tylko jedna sytuacja, w której nie możesz powołać do życia jednoosobowej spółki. Następuje ona wtedy, gdy inna jednoosobowa spółka z o.o. zechce założyć drugą. Możliwe jest tylko nabycie wszystkich udziałów jednej spółki przez drugą (jednoosobową).

Jednoosobowa spółka z o.o. – dlaczego warto ją założyć?

Musisz wiedzieć, że jeśli prowadzisz własny biznes, jednoosobowa spółka z o.o. jest najlepszą opcją dla Ciebie. Zapytasz dlaczego? Otóż pozwoli Ci ona tworzyć kolejne spółki celowe. W ten sposób, jeśli zechcesz podjąć kolejne, zupełnie nowe przedsięwzięcie, masz prawo utworzyć spółkę zależną i dzięki temu będziesz posiadać do niej całe udziały. Przez to nie ma konieczności tworzenia za każdym razem nowej spółki, ale wszystkie sprawy związane z podejmowaną inwestycją, skupione zostaną wokół jednego podmiotu.  To nie tylko znacząco ułatwi Ci zarządzenie, ale w razie potrzeby również likwidację lub sprzedaż.

Jednoosobowa spółka z o.o. a inne spółki z o.o. – podobieństwa i różnice

Kiedy już podejmiesz decyzję o założeniu jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, warto byś znał wszystkie wady i zalety tego rozwiązania oraz różnice, jakie występują między nim a innymi spółkami z o.o. Pierwsza z nich zostaje nakreślona już podczas zakładania spółki. W przypadku jednoosobowej, wspólnikiem i założycielem jest tylko jedna osoba, czyli Ty, zatem nie dochodzi do zawarcia umowy spółki. Zamiast tego musisz podpisać akt założycielski i od tego momentu, dopóki spółka nie zostanie wpisana do rejestru, będzie funkcjonowała jako spółka w organizacji.

Ponieważ jednoosobowa spółka z o.o. posiada tylko jednego wspólnika, którym jesteś Ty, zgodnie z ustawą posiadasz wszystkie uprawnienia zgromadzenia wspólników. Co więcej, możesz także zostać jedynym członkiem zarządu spółki. Jeśli jednak zdecydujesz się na taki krok, wszystkie czynności prawne, które będą podejmowane między Tobą a reprezentowaną przez Ciebie spółką, będą wymagały potwierdzenia w formie aktu notarialnego. Pamiętaj także, że zakładając jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będziesz podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, a dobrowolnie możesz podlegać ubezpieczeniu chorobowemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here