Od stycznia 2017 roku zmieniły się przepisy odnośnie wystawiania świadectw i każdy pracodawca i pracownik powinien o tym wiedzieć. Warto zaznajomić się z tymi zmianami żeby później nie było niespodzianek przy wystawianiu świadectwa. Świadectwo pracy to bardzo ważny dokument, dlatego trzeba zadbać o to żeby był wystawiony zgodnie z przepisami, jakie weszły w życie. Jeśli coś będzie nie tak to trzeba będzie wracać na poprawki, a to zajmuje bardzo dużo czasu.
Na świadectwie pracy znajdziemy wszystko, co związane z przebiegiem naszego zatrudnienia. Będzie tam ujęty staż o ile go odbywaliśmy, ale również to, na jakim jesteśmy stanowisku, jaki mamy wymiar urlopu czy chorobach i Zwolnieniach, jakie mieliśmy przez określony okres czasu. To wszystko się tam znajduje i przyszły pracodawca, który nas zatrudnia wie, z kim ma do czynienia i jak to wszystko wygląda. Może nas zatrudnić, ale może mu się w świadectwie nie spodobać, że chorujemy bardzo często i jesteśmy mało wydajnymi pracownikami. Pracodawca powinien niezwłocznie wystawić świadectwo pracy.
Jakiekolwiek problemy rozliczeniami pracownika z szefem nie mają na to wpływu i musi się takiego terminu trzymać, bo inaczej czekają go przykre konsekwencje, a na pewno nie chce mieć kontroli i takich problemów. Według nowych przepisów, jeśli pracownik jest zatrudniony na czas określony to pracodawca raz na dwadzieścia cztery miesiące zobowiązany jest do wystawienia świadectwa pracy. Nie trzeba tego robić, jeśli po upływie dwóch lat pracodawca chce na nowo podpisać z pracownikiem umowę. Ma wtedy na to maksymalnie siedem dni od dnia, w którym stara umowa się zakończyła.
Tutaj również trzeba pilnować tych terminów żeby nie było niepotrzebnych problemów. Jeśli pracodawca celowo nie chce wystawić świadectwa pracy i działa na szkodę pracownika to sprawa zakończy się w sądzie pracy. Pracownik za ten okres, kiedy nie pracował otrzyma odszkodowanie od pracodawcy. Nie będzie to jednak przekraczało dłuższego okresu niż sześć tygodni. Chodzenie po sądach oznacza stratę czasu, dlatego nie opłaca się to w żaden sposób pracodawcy i na pewno będzie chciał dopełnić bardzo szybko swoich obowiązków.
Świadectwo pracy
Pracownik wolałbym żeby n świadectwie znajdowały się tylko te dobre informacje, ale niestety musi to być wszystko, co związane z naszą pracą. Znajdzie się tam również ilość dni urlopowych, które pracownik wykorzystał w ciągu jednego roku. To pozwoli przyszłemu pracodawcy dowiedzieć się ile pracownik ma jeszcze urlopu. Zdarzają się takie sytuacje, że pracownik urlopu nie otrzyma i wtedy za ten urlop powinien dostać pieniądze. To będzie wszytko bardzo dokładnie opisane w świadectwie pracy.
W dokumencie będą również napisane te dni, w których pracownik brał urlop na żądanie czy do opieki nad dzieckiem. Jeśli brał kiedykolwiek urlop bezpłatny to również to wszystko się tam znajdzie. W świadectwie pracy są również adnotacje o urlopie macierzyńskim, ojcowskim czy rodzicielskim. W świadectwie pracy muszą być wszystkie bardzo ważne informacje, ponieważ w przyszłości na podstawie takiego dokumentu będziemy mieć wyliczaną emeryturę. Jeśli zdarzyłoby się, że zgubiliśmy takie świadectwo to można się zgłosić do pracodawcy o ponowne jego wystawienie.
Czekamy maksymalnie siedem dni i mamy nowe świadectwo. Nie wystawia się kopii tylko świadectwo pisze się od nowa, a to stare znika z akt pracownika. Jeśli zauważyliśmy, że na naszym świadectwie, które właśnie otrzymaliśmy są jakieś błędy to nie czekajmy tylko szybko to naprawmy. Mamy siedem dni na zgłoszenie tego do pracodawcy, a on ma kilka dni na wypełnienie wszystkiego od nowa. Przysługuje nam do tego prawo i gdyby się okazało, że pracodawca z jakiś powodów tego nie zrobi to można go oddać do sądu pracy.
Wygrana sprawa oznacza, że mamy siedem dni na zgłoszenie się do pracodawcy z wnioskiem o nowe świadectwo pracy. Jeśli się spóźnimy to wyrok sądu przestaje być ważny i trzeba będzie wszystko rozpoczynać od nowa. Nie warto, bo skoro już byliśmy w sądzie to trzeba od razu załatwiać sprawę do samego końca. Pracodawca jak i pracownik mają swoje obowiązki i byłoby dobrze gdyby każdy znał kodeks pracy, który jasno mówi jak ma wyglądać świadectwo pracy i co ma zawierać.
Wtedy jedni będą wiedzieć jak należy taki dokument w prawidłowy sposób wypełnić, a drudzy będą wiedzieli jak szukać błędów, które się zdarzają bardzo często. To oszczędzi wszystkim bardzo dużo czasu i dlatego warto wiedzę cały czas zgłębiać. Im więcej będziemy wiedzieć tym lepiej dla nas.